Jak jsem navrhovala kuchyni z IKEA

K návrhu kuchyně mě přizvali manželé hezkého rodinného domu v době, když už dům stál a nebyl téměř žádný prostor hýbat s instalacemi, ani s celkovou dispozicí. Samozřejmě že všechno lze, ale jedná-li se o nadstandard stavby domu na klíč, každá úprava stojí nemalé peníze.

Respektovala jsem zde přání manželů žádné nadstandardní úpravy nedělat, a tak jsem vycházela z aktuální přípravy. Manželé už měli vytvořeny nějaké návrhy v programu IKEA, akorát s ním nebyli vůbec spokojeni a neuměli si představit, že takovou kuchyni zrealizují a dále v ní budou fungovat. Proto se akorát kuchyně kvůli tomu odsouvala a následné stěhování také.

S každým návrhem a realizací si uvědomuji, jak je přínosné i pro mě poznat nové lidi. A jak jsme každý opravdu originál. Každý máme jiné přednosti, představy a očekávání. Ale přiznejme si, že kuchyně je především o jídle. A tak tomu bylo i zde. Hlavní prioritou pro kuchyni bylo uspořádání, skladování potravin a ergonomie. To vše skloubit s typizovanými skříňkami z Ikey a do daného prostoru byl trochu oříšek. Troufám si říct, že laik nemá šanci to takto napasovat do předem určeného prostoru, aby zhmotnil své představy a zakomponoval vše, jak potřebuje a také pokud nezná technické řešení nábytku.

V TÉTO KUCHYNI VZNIKL PĚKNÝ KOUT PRO ODKLÁDÁNÍ NÁKUPU DO LEDNICE A NA PŘÍPRAVU KÁVY.

V roce 2009 jsem začínala jako kuchyňský prodejce a několik let jsem se kuchyním na studiu věnovala. Proto mám srovnání mezi realizací kuchyně od stolu pouze na základě dodaného půdorysu, fotek a popisu z pohledu klienta a mezi osobním přístupem, kdy konzultujeme se zákazníkem přímo v prostoru, kde bude kuchyně stát a kdy mám možnost se vcítit do dotyčného uživatele.

Tato kuchyně není totiž o mně, je o rodině, která v ní bude trávit převážnou část svého života, kde budou připravovat pokrmy pro sebe a své blízké. A právě proto, že každý máme zažité jiné zvyklosti a každému vyhovuje něco jiného, je důležité kuchyni přizpůsobit vždy vám.

A jako bonus navíc by měla kuchyně ladit s celkovým konceptem interiéru, neboť vše na sebe vzájemně navazuje. Mohla bych vyprávět, kolikrát jsem přijela pomáhat do interiéru, kde byla kuchyně vytvořena právě pouze od stolu a zbytek interiéru svépomocí, nebo opět dle doporučení každého prodejce určitého nábytku. Jak už tomu bývá – Sto lidí, sto chutí…

ČISTÁ LINIE HORNÍCH SKŘÍNĚK KUCHYNI OPTICKY ROZŠIŘUJE A PROSKLENÉ HORNÍ SKŘÍŇKY SESTAVU ZASE ODLEHČÍ.

Jelikož chtěli manželé kuchyni z obchodního domu IKEA, neviděla jsem důvod navrhovat kuchyni v mém modelovacím programu, ale manželům jsem navrhla kuchyni rovnou ve volně přístupném kuchyňském plánovači IKEA. Kuchyni jsem připravila a upozornila na nesrovnalosti, které mohou nastat při objednávání kuchyně a které je potřeba pořešit ještě s prodejcem při zpracování objednávky. Manželé tak mohli bez starostí kuchyni objednat.

TIP PRO VÁS: Doporučuji objednávat kuchyni v týdnu, nejlépe dopoledne, nikdy o víkendu, kdy bývá obchodní dům přeplněn. Ve chvíli, kdy se vám odkrví mozek, nebudete mít energii se soustředit na objednávku, kdy je potřeba vše ještě překontrolovat pro správnost dodání.

Původní představa manželů byla bílá lesklá kuchyně s antracitovou pracovní deskou a obkladem. Místo bílých lesklých dvířek jsem doporučila matné kazetové s ohledem na styl domu a volbu materiálů podlahy, dveří a oken. Když jsem poprvé přišla do prostoru obývacího pokoje a rozhlédla se k místu umístění kuchyně, okamžitě jsem viděla, že antracitovou desku musím klientům rozmluvit. Kuchyně má být zasazena do koutu bez okna. Navíc později, když jsem se s paní domu bavila více osobněji, zjistila jsem, že nemá ráda tmavé barvy. Přesto si s manželem na základě malého vzorku ve velikosti A4 vybrali právě tu antracitovou.

SVĚTLÝ BETONOVÝ DESÉN NA PRACOVNÍ DESCE A OBKLADU PŮSOBÍ V KOMBINACI S BÍLOU KUCHYNÍ NA PSYCHIKU POZITIVNĚ.

Ach ten malý vzorek, co tak klame. V takovém prostoru bez okna by antracitová působila opravdu černě. Vznikl by tmavý černý nepříliš optimistický kout, ve kterém by měla paní, co nemá ráda tmavé barvy, vařit. Na malém vzorku tmavá vypadá vážně elegantně, obzvlášť na showroomu se zářivkami a kde tmavé barvy působí na člověka jako WOW efekt. Doma máte jiné světlo a černá světlo ještě navíc pohlcuje. Barvy a materiály působí na psychiku člověka. Stejně tak světlo, které je potřeba vhodně zvolit pro přípravu pokrmů.

Jsem ráda, že se mi podařilo tmavou desku manželům rozmluvit. Když kuchyni zrealizovali a použili do ní světlou pracovní desku a světlý obklad, byli nakonec moc rádi, že tak učinili. Po nastěhování pochopili, že by černá v jejich kuchyni byla opravdu špatná volba. Když jsme si pak ještě párkrát telefonovali, pokaždé mi paní sdělila, že je ráda, že dali nakonec tu světlejší.

Tím vám nechci říct, že je tmavá barva špatná, vůbec ne. Jen je nezbytně důležité ji umět použít do prostoru, kterému bude slušet, za použití vhodných materiálů a volit ji pouze u takové osobnosti, která má tmavé barvy ráda.

TIP PRO VÁS: Pokud vybíráte barvy na velké plochy do kuchyně z malého vzorku, vždy počítejte s tím, že reálně bude barva ve vašem interiéru působit tmavěji než na vzorečku.

REFERENCE ZDE